عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شودتاریخ :
بازدید : 436
نویسنده : علی محمدزاده

خدمات نقشه برداری مانند تهیه نقشه توپوگرافی ، نقشه برداری کانال آب با دقتی بالا و بهترین کیفیت در اسرع وقت انجام میشود.

شرکت نقشه برداری  UTM با چندین سال سابقه و فعالیت در زمینه نقشه برداری کانال آب ، خدمات نقشه برداری ، جانمایی پلاک ثبتی ، تهیه نقشه توپوگرافی و UTM ، تفکیک و... در سرتاسر ایران ارائه خدمات میکند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید

مهندس محمدزاده تماس: 09152431220 

 

 نقشه برداری با پهپاد با چه دقتی؟؟

در طول چند سال اخیر، همگام با پیشرفت فناوری پهپادها امکان تهیه نقشه های پهپادی با دقت بالا نیز فراهم شده است. اما وقتی در مورد دقت در نقشه برداری پهپادی صحبت می کنیم، دقیقاً چه چیزی مد نظر ماست؟ آیا همیشه دقت بالا برای یک نقشه مهم است؟ و چه دامنه دقتی را می توان از نقشه ها انتظار دشت؟ ما مجموعه ای را گرد آورده ایم تا به شما برای دست یافتن به درک بهتری از مبانی دقت در نقشه برداری با پهپاد کمک می کند.

تعریف دقت برای نقشه های پهپادی

وقتی به بحث در مورد نقشه برداری پهپادی می پردازیم، دو راه برای اندیشیدن در مورد دقت وجود دارد: دقت مطلق و دقت نسبی.

 • دقت نسبی (یا محلی): دقت نسبی مشخص کننده میزان دقیق بودن یک نقطه داده شده روی نقشه نسبت به سایر نقاط درون همان نقشه است. به عبارت دیگر، اگر فاصله بین دو نقطه در جهان واقعی ۱۰ اینچ است، روی نقشه نیز این فاصله باید ۱۰ اینچ باشد.
 • دقت مطلق (یا کلی): از سوی دیگر، دقت مطلق، درجه انطباق یک نقطه روی نقشه با یک سیستم مختصات ثابت در جهان واقعی است. اگر یک نقشه سطح بالایی از دقت کلی را داشته باشد، طول و عرض جغرافیایی یک نقطه روی آن بطور نسبتاً دقیق متناظر با مختصات GPS حقیقی آن خواهد بود.
 • ارائه بصری ارتفاعات نسبت به مسطحات در یک ابر نقطه ای سه بعدی تهیه شده با پهپاد

  برای پروژه هایمان به چه سطح دقتی نیاز داریم؟

  اهداف پروژه شما مشخص کننده سطح دقت مورد نیاز شما خواهد بود. برخی پروژه ها به یک سطح بالای دقت کلی احتیاج دارند، در حالیکه در سایر موارد، دقت نسبی کافی خواهد بود. وقتی به استفاده از نقاط کنترل زمینی اشاره می کنیم، که دقت مطلق نقشه را به شدت بهبود می بخشند، Hunter Cole از شرکت ساختمانی Brasfield & Gorrie تصمیم گیری در این مورد را بصورت زیر بیان می کند:

 • ارزیابی هر پروژه – خروجی های مورد نظر، چگونگی و محل استفاده از نقشه نهایی، تصمیماتی که بر اساس این اطلاعات اتخاذ خواهد شد – به شما کمک خواهد نمود تا میزان اهمیت دقت در هر موقعیت را تعیین نمایید. اگرچه ممکن است این تفکر که دقت بالاتر همیشه بهتر است، وسوسه کننده باشد، روش ها و فناوری مورد نیاز برای سطوح بالای دقت می توانند زمان و هزینه قابل توجهی را به پروژه شما تحمیل کنند و همیشه در مسیر اهداف شما لازم و سودمند به نظر نمی رسند.
 • اگرچه پروژه ها را باید مورد به مورد بررسی نمود، ما انواع پروژه هایی که بطور کلی متناسب با هر سطح دقت هستند را در اینجا ارائه نموده ایم.

  دقت نسبی: مدیریت، اندازه گیری و بازاریابی

  دقت نسبی معمولاً برای پروژه هایی نظیر انجام اندازه گیری های کوچک مقیاس، بررسی چشمی پیشرفت در سایت های ساخت و ساز و پایش مزارع برای بررسی سلامت محصولات، کافی است. اساساً هر زمان که شما نیازمند جمع آوری اطلاعات از درون خود نقشه باشید، ولی لازم نباشد تا نقشه را دقیقاً در فضا جانمایی کنید. در مقایسه با چند صد نقطه ای که از طریق روش های نقشه برداری سنتی حاصل می شود، نقشه های پهپادی دربردارنده هزاران نقطه هستند و نقشه های با دقت نسبی تهیه شده توسط آنها ارائه ای با جزئیات فراوان را از زمین به دست می دهند که برای این نوع پروژه ها کاملاً مناسب است.

  پروژه هایی که معمولاً دقت نسبی برای آنها کافی است:

  • اندازه گیری های کوچک مقیاس: مساحت یک قطعه زمین، طول یک حصار، عرض یک توده دپو
  • مدیریت و نظارت: پایش پیشرفت کلی یک سایت ساخت و ساز
  • دیده بانی محصولات: ارزیابی خسارات پس از یک طوفان، پایش سلامت محصول
  • بازاریابی: ساخت یک مدل ۳ بعدی و یا time lapse برای ارائه به مشتریان احتمالی

  به عنوان یک مثال، Kelsey Martin از شرکت سنجش از دوری Martin اخیراً محاسبات حجم انجام شده یک دپو از طریق نقشه پهپادی را با مقادیر بدست آمده از همان دپو با استفاده از اندازه گیری های GPS زمین مبنا، مقایسه نموده است. او دریافت که محاسبات حجمی پهپادها در محدوده ۰٫۶% دقت اندازه گیری های GPS قرار گرفته اند. در این مورد، دقت نسبی برای محاسبه حجم دپو کافی است.

 • اندازه گیری دپو با استفاده از ابزار اندازه گیری حجم DroneDeploy

  دقت مطلق: نقشه برداری ها و هم پوشانی ها

  دقت مطلق زمانی مهم می شود که نیازداشته باشیم از صحیح بودن اندازه گیری های ارتفاع، طول و عرض جغرافیایی تا حد بالایی مطمئن باشیم، مانند زمانی که بخواهیم نقشه مان را با سایر مجموعه داده های زمین مرجع شده، ترکیب کنیم.

  پروژه هایی که دقت مطلق برای آنها مهم است:

  • نقشه برداری های مرتبط با مالکیت زمین
  • اسناد طراحی و مدارک مرتبط با پروژه های ساخت و ساز
  • اسناد محیط زیستی
  • هم پوشانی های نقشه های زمین مرجع شده سایت

  Madison D از Landpoint که یک شرکت نقشه برداری در لوئیزیانا است، نقشه برداری توپوگرافی از زمینی که در حال توسعه برای یک تفکیک مالکیتی جدید است را به اتمام رسانده است. در این مورد، یک نقشه برداری توپوگرافی بسیار دقیق به منظور کسب اطمینان از توسعه زمین برای زه کشی مناسب، و مستند نمودن توپوگرافی نسبت به دشت سیلابی رودخانه مجاور، ضروری بوده است. از آنجایی که این اطلاعات برای اتخاذ تصمیمات در ارتباط با پیشگیری از خسارات سیلابی مورد استفاده قرار خواهند گرفت و همچنین برای اهداف بیمه ای مرتبط با سیل به آنها رجوع خواهد شد، نقشه برداری با سطح بالایی از دقت مطلق مهم بوده است.

 • نقشه حاوی منحنی های میزان تهیه شده توسط Madison D از Landpoint به عنوان بخشی از نقشه توپوگرافی برای پروژه جدید ساخت و ساز منازل

  یادداشتی در مورد دقت “پایه نقشه برداری”

  اگر مدتی درگیر نقشه برداری با پهپاد بوده باشید، احتمال اینکه عبارت “دقت پایه نقشه برداری” را شنیده باشید زیاد است. با اینکه گاهی اوقات این اصطلاح بسیار بی ربط بکار برده شده است، این مهم است که بفهمیم برای اینکه یک نقشه  به درستی در رده نقشه برداری در نظر گرفته شود، نیازمند این است که قابلیت ارائه به دادگاه را داشته باشد، چرا که آئین نامه ها و یا مبادی داوری قانونی نیازمند رجوع به آنها هستند. از این رو، برای کسب اطلاع از اینکه یک نقشه چقدر دقیق است، استانداردهای خاصی باید دنبال شوند. این استانداردها در دستورالعمل های انجمن فتوگرامتری و سنجش از دور آمریکا (ASPRS) ارائه شده اند. یک نقشه باید توسط یک نقشه بردار دارای پروانه نیز مهر شود. نقشه های As-built، نقشه های آب شناسی پیشگیری از سیل و نقشه های مالکیت زمین تنها مثال های اندکی از موقعیت هایی هستند که دقت پایه نقشه برداری در آنها ضروری است.

  چطور دقت مطلق نقشه خود را بررسی کنیم

  در داشبورد DroneDeploy شما، بررسی دقت مطلق نقشه کار ساده ای است. تنها لازم است که روی پیکان رو به پایین کوچک واقع شده در بالای صفحه کناری نقشه تان کلیک کنید تا مجموعه ای از اعداد مرتبط با دقت را ببینید.

   نقشه برداری پهپاد عکس هوایی معدن , نقشه برداری پهپاد معدن , نقشه برداری پهپاد عکس هوایی معدن بادقت لازم 


انجام خدمات نقشه برداری در مشهد و سطح خراسان رضوی با تجهیزات به روز تماس با ما: 09152431220 مهندس محمدزاده

تماس با ما: 09152431220
surveyingmashhad.ir